FAQ – Muumi Baby
Przejdź do treści

Coś Ci chodzi po głowie? Odpowiadamy na Wasze pytania

Zebraliśmy tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, ale…
Jeśli masz jeszcze jakieś inne pytanie, wątpliwość lub ocenę nie wahaj się skorzystać z formularza kontaktowego. Każda Wasza opinia, uwaga, pomysł czy sugestia jest dla nas niezmiernie ważna.

O PIELUSZKACH – ICH WYKONANIE, PRODUKCJA, ITP.
× Z czego wykonane są pieluchy Muumi Baby? Co zawierają?

Głównym materiałem chłonnym stosowanym w naszych pieluchach jest czysta, 100% biodegradowalna celuloza z certyfikatem FSC pochodząca z fińskich lasów. Stosowana przez nas celuloza jest bielona tlenem, dzięki czemu jest w 100% wolna od chloru. Wkład chłonny jest owinięty włókniną, która ma właściwości przepuszczające wodę i odpychające. Niewielka ilość polimerów superchłonnych (SAP) jest mieszana z celulozą w warstwie chłonnej. Stosowany przez nas superabsorbent to całkowicie sprawdzony, bezpieczny i przebadany alergicznie materiał, który jest stosowany w pieluchach dziecięcych od ponad 20 lat. Nieustannie staramy się rozwijać nasze pieluchy, aby były bardziej przyjazne dla środowiska, dlatego używamy znacznie mniej superabsorbentów niż wiele wiodących marek. Mimo to nasze pieluchy są bardzo chłonne i skuteczne dzięki opatentowanej strukturze, która równomiernie rozprowadza wilgoć w pieluszce i utrzymuje suchość skóry.

Powierzchnie i warstwy zewnętrzne naszych pieluch, które stykają się ze skórą dziecka, wykonane są z miękkiego i przyjaznego dla skóry materiału. Wnętrze jest wykonane z włókniny polipropylenowej, a zewnętrzna jej część jest wykonana z oddychającego tworzywa polietylenowego i włókniny będącej mieszanką polipropylenu i polietylenu.

Zapięcia pieluchy, takie jak taśmy, wykonane są z polipropylenu i polietylenu, a zabezpieczenia przed wyciekiem wykonane są z tworzywa polipropylenowego. Wszystkie kleje stosowane w pieluchach są klejami na gorąco zatwierdzonymi przez FDA, czyli takimi samymi klejami, jakie używane są w przemyśle spożywczym do klejenia m.in. opakowania czekoladowe.

Pieluszki Muumi Baby to beztroski i bezpieczny wybór dla Twojego dziecka, ponieważ wszystkie surowce używane do ich produkcji spełniają rygorystyczne kryteria dla chemikaliów ustanowione przez Nordic Swan Ecolabel oraz Fińską Federację Alergii, Skóry i Astmy. Pieluszki Muumi Baby nie zawierają substancji zapachowych, barwników ani balsamów, które mogłyby podrażnić skórę dziecka.

× Czy pieluchy Muumi Baby są biodegradowalne?

Głównym surowcem wykorzystywanym w pieluchach Muumi Baby jest celuloza, która jest całkowicie biodegradowalna. W pieluchach stosuje się również inne materiały, które nie ulegają biodegradacji, takie jak włókniny.

Obecnie na rynku nie ma w pełni biodegradowalnych jednorazowych pieluch, ale rośnie udział materiałów biodegradowalnych, a nowe, bardziej przyjazne dla środowiska materiały są stale opracowywane. Pieluszki Muumi Baby są

Rozważając obciążenie środowiskowe pieluch, warto wziąć pod uwagę cały cykl życia pieluchy, od surowca po produkcję i utylizację. Pieluszki Muumi Baby są wykonane ze starannie wyselekcjonowanych, czystych i bezpiecznych surowców. Zawsze staramy się wybierać skandynawskich dostawców surowców. Fińska celuloza używana w naszych pieluszkach Muumi Baby jest całkowicie wolna od chloru, ponieważ użyliśmy celulozy bielonej przy użyciu 100% czystego tlenu. To najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla środowiska, jak i dla skóry niemowląt. Musimy również wziąć pod uwagę, że prawie żaden zakład utylizacji odpadów nie przyjmuje bioodpadów zawierających odpady ludzkie. Powodem tego jest bezpieczeństwo personelu w zakładach utylizacji odpadów. Pieluchy Muumi Baby nie zawierają chloru, dzięki czemu można je wyrzucać jako odpad energetyczny. Pieluszki Muumi Baby są pakowane w biodegradowalne worki, które można ponownie wykorzystać jako worki na bioodpady.

× Jaki wpływ ma produkcja pieluszek na środowisko i klimat?

Nasz proces produkcyjny nie powoduje powstawania odpadów na wysypiskach; wszystkie nasze odpady są poddawane recyklingowi lub spalane w celu wytworzenia nowej energii. Ponadto proces produkcji pieluszek Muumi Baby nie uwalnia żadnych szkodliwych emisji do powietrza ani dróg wodnych. W naszej produkcji wykorzystujemy wyłącznie certyfikowaną energię wodną, która nie emituje do środowiska zbędnych emisji dwutlenku węgla. Ciepło wytworzone w procesie produkcyjnym wykorzystujemy również do ogrzewania naszego zakładu produkcyjnego. Pieluchy Muumi Baby są produkowane w Finlandii tylko z fińskich surowców, a obie fabryki jako źródło energii wykorzystują fotowoltaikę. Także od 2021 roku możemy śmiało powiedzieć, że emisja dwutlenku węgla do środowiska w Finlandii wynosi 0%, a w Polsce jest minimalna z uwagi na ślad węglowy związany z transportem. Ty też możesz przyczynić się do ochrony naszego środowiska ucząc dziecko korzystania z toalety, najwcześniej, jak będzie na to gotowe. Jest to ważne zarówno dla skóry Twojego dziecka, jak i wpływu na środowisko.

× Co sprawia, że nasze pieluchy są ekopieluchami?

Pieluchy Muumi Baby różnią się od zwykłych jednorazowych pieluch pod wieloma względami, z wyjątkiem chłonności. Największe różnice dotyczą użytych surowców, ponieważ wszystkie pieluchy składają się z wielu różnych materiałów. Surowce używane w pieluchach Muumi Baby są starannie dobierane i spełniają rygorystyczne kryteria Nordic Swan Ecolabel oraz Fińskiej Federacji Alergii, Skóry i Astmy. Proces produkcji pieluszki ekologicznej różni się również od produkcji pieluchy zwykłej pod względem zastosowanego źródła energii. Proces produkcji naszych pieluszek Muumi Baby wykorzystuje wyłącznie odnawialną i certyfikowaną energię wodną, która nie uwalnia do atmosfery żadnych szkodliwych emisji dwutlenku węgla. Ciepło wytworzone w procesie produkcyjnym wykorzystywane jest do ogrzewania naszego zakładu produkcyjnego. Trzecią istotną różnicą jest przetwarzanie odpadów produkcyjnych; w naszej produkcji nie powstają żadne odpady na wysypiskach. Zamiast tego poddajemy je recyklingowi lub spalaniu, aby wytworzyć nową energię.

× Czy pieluchy Muumi Baby zawierają zapachy lub balsamy?

Dla nas przyjazność dla skóry jest jedną z najważniejszych właściwości pieluchy. Dlatego chcemy produkować tylko czyste i miękkie pieluchy, które są odpowiednie nawet dla niemowląt o najbardziej wrażliwej skórze. Pieluszki Muumi Baby nie zawierają zbędnych substancji chemicznych. Do naszych pieluszek nie dodajemy żadnych zapachów, balsamów ani barwników. Pieluszki Muumi Baby są produkowane wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych, czystych i bezpiecznych materiałów. Pieluszki Muumi Baby zostały nagrodzone Nordic Swan Ecolabel i zostały zatwierdzone przez Fińską Federację Alergii, Skóry i Astmy, co oznacza, że materiały użyte w naszych pieluchach oraz proces produkcji spełniają surowe kryteria określone dla tych etykiet. Uważamy jednak, że kryteria te są minimalnymi wymaganiami i nieustannie staramy się rozwijać nasze produkty, aby były jeszcze bezpieczniejsze. Utrzymywanie pieluch tak czystych i wolnych od dodatków, jak to tylko możliwe, nadal będzie jednym z naszych głównych priorytetów.

× Gdzie powstają pieluchy Muumi Baby?

Pieluchy Muumi Baby są produkowane przez Delipap Oy w dwóch fińskich fabrykach pieluch w Tammisaari i Veikkola. Nie korzystamy z usług fabryk w Turcji, Chinach, Tajwanie.

× Jak wybiela się celulozę w pieluchach Muumi Baby?

Stosowana przez nas celuloza jest w 100% bielona tlenem. Jest to znacznie bezpieczniejsza opcja niż wybielanie chlorem, zarówno dla skóry dziecka, jak i środowiska. Sprawia również, że pielucha jest wolna od dioksyn. Na rynku dostępne są pieluchy wybielane chlorem, które mogą podrażniać skórę dziecka, a ślady dioksyn zostały znalezione w tych pieluszkach. Utylizacja pieluszek wybielanych chlorem jest również bardziej skomplikowana, ponieważ nie można ich usuwać jako odpadów na energię. Ponadto stosowana przez nas celuloza nie zawiera wybielaczy optycznych. Chcemy, aby nasze pieluchy były jak najbardziej czyste i wolne od chemikaliów.

PRZYJAZNOŚĆ I UŻYTKOWANIE PIELUSZEK MUUMI BABY
× Czy pieluszki Muumi Baby są przyjazne dla skóry? Czy są odpowiednie dla skóry wrażliwej?

Przyjazność dla skóry jest jednym z naszych najwyższych priorytetów, zaraz obok odpowiedzialności za środowisko. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze pieluchy były odpowiednie dla dzieci o nawet najbardziej wrażliwej skórze.

Na przyjazność dla skóry składa się z wielu różnych czynników, takich jak materiały użyte do produkcji i dopasowanie pieluchy. Surowce używane w naszych pieluchach są starannie dobierane, używamy tylko miękkich i bezpiecznych materiałów. Wszędzie, gdzie to możliwe, faworyzujemy skandynawskich dostawców surowców. Do naszych pieluch nie dodajemy żadnych zbędnych środków chemicznych, takich jak balsamy czy substancje zapachowe. Głównym surowcem używanym w naszych pieluchach jest celuloza z Finlandii, która jest całkowicie wolna od chloru, a zatem również bez dioksyn. Stosowana przez nas celuloza jest bielona nie chlorem, a 100% czystym tlenem. Jest to bezpieczniejsza i bardziej przyjazna opcja dla skóry Twojego dziecka, a także najlepsza opcja dla środowiska.

Pieluszki Muumi Baby nie zawierają substancji uczulających, takich jak lateks, glifosat, formaldehydy czy ftalany. To, jak dobrze pasuje pielucha, jest również bardzo ważne dla przyjazności dla skóry. Dobrze dopasowana pielucha nie będzie podrażniać ani pocierać skóry dziecka. Materiały i tworzywa użyte w pieluchach Muumi Baby są wyjątkowo oddychające, dzięki czemu skóra dziecka może oddychać nawet podczas dłuższego noszenia pieluszki. Starannie dobrane materiały wchłaniają płyny, utrzymując skórę dziecka suchą i unikając zbyt długiego kontaktu ze siusiami i kupkami.

Angażujemy się w nieustanną pracę nad rozwojem pieluszek coraz bardziej przyjaznych dla skóry. Pieluchy Muumi Baby od dawna są produkowane we współpracy z Fińską Federacją Alergii, Skóry i Astmy i będziemy kontynuować współpracę w przyszłości. Nasze pieluchy są również testowane dermatologicznie.

× Jaki jest właściwy rozmiar pieluchy dla mojego dziecka?

Prawidłowy rozmiar pieluchy i dobre dopasowanie są kluczem do tego, aby była przyjazna dla skóry. Odpowiednio dobrana pielucha nie podrażni ani nie pociera skóry dziecka. Każde dziecko ma inny rozmiar i kształt, więc znalezienie odpowiedniego rozmiaru może przysporzyć kłopotu świeżo upieczonym rodzicom, zwłaszcza na początku rodzicielskiej drogi. Na co więc zwracać uwagę?
– tylne i boczne gumki w pieluszce gwarantują lepsze dopasowanie, a rozmiary pieluszek 1 i 2 (seria Starters) posiada specjalne wycięcie w celulozie, by nie trzeba było zaginać pieluszki wokół wrażliwego w pierwszych dniach życia dziecka obszaru pępka.
Rozmiary pieluszek oparte są na wadze dziecka. Na opakowaniu i samej pieluszce znajdziesz zawsze oznaczenie rozmiaru, możesz również skorzystać tabeli na naszej stronie, aby jak najlepiej dopasować rozmiar pieluszki do aktualnej wago Twojego dziecka. Pamiętaj, że każda firma może mieć różne oznaczenie wagowe, a rozmiar rozmiarowi nierówny.
Pieluszka dobrze leży jeśli możesz zmieścić dwa palce pomiędzy pieluszką, a brzuszkiem dziecka. Sprawdzaj też zawsze wygląd pieluszki na ciele dziecka, najwyższy czas na zmianę rozmiaru jeśli pieluszka nie zakrywa w całości pupki dziecka Jeśli pieluszka zostawia czerwone ślady w okolicach talii dziecka również może oznaczać, ze jest za ciasna lub zbyt mocno zapięta. Czas przejść na większy rozmiar również wówczas, gdy pieluszka zostawia czerwone ślady w pachwinach lub na wewnętrznej stronie ud.

× Co powoduje wysypkę pieluszkową?

Wysypka pieluszkowa to zazwyczaj suma wielu czynników. Wysypka pieluszkowa to dobrze znana choroba skóry, w której występuje podrażnienie spowodowane kałem i moczem, ale wiąże się również z dietą dziecka i jej zmianami. Innym ważnym czynnikiem jest to, jak często zmieniana jest pielucha dziecka. Pieluchy należy zmieniać około 5-6 razy dziennie, aby skóra dziecka nie stykała się zbyt długo ze siusiu lub kupką. Pamiętaj jednak, że wysypka pieluszkowa lub zaczerwienienie skóry w okolicy pieluszkowej może wystąpić bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny. Czasami reakcja skórna może być spowodowana biegunką lub lekami. W takich przypadkach dobrze jest jeszcze częściej zmieniać pieluchy. W szczególności kał i biegunka zawierają różne substancje, które podrażniają skórę i mogą powodować pieluszkowe zapalenie skóry.

Pieluszki Muumi Baby są wykonane z oddychających materiałów, które dają skórze możliwość oddychania nawet podczas noszenia pieluszki. Nasze pieluchy spełniają również bardzo rygorystyczne normy ustanowione przez Fińską Federację Alergii, Skóry i Astmy oraz Nordic Swan Ecolabel dla materiałów używanych do produkcji pieluszek.

Dobrym sposobem na zapobieganie wysypce pieluszkowej jest pozostawienie pieluszki zdjętej dziecku na kilka godzin dziennie. Ważne jest również, aby skóra dziecka wyschła przed założeniem nowej pieluchy. Wysypkę pieluszkową należy leczyć kremami na odparzenia pieluszkowe. Jeśli skóra jest bardzo podrażniona i zaczerwieniona, zalecamy konsultację z lekarzem, który może upewnić się, że skóra nie jest zainfekowana.

× Jak mogę wyrzucić lub poddać recyklingowi pieluchy Muumi Baby?

Pieluchy Muumi Baby można spalić w spalarniach, ale nie wszystkie pieluchy nadają się do utylizacji jako odpady w energię. Pieluszki Muumi Baby są całkowicie wolne od chloru, co oznacza, że ​​można je wyrzucać jako odpady na energię i spalać, ponieważ nie wydzielają szkodliwych substancji do atmosfery. Nie zaleca się spalania pieluszek zawierających chlor, ponieważ może to spowodować powstanie toksycznych gazów. Niektóre spalarnie w ogóle odmawiają przyjęcia jakichkolwiek pieluch, ponieważ niektórzy nasi konkurenci nadal używają pieluch bielonych chlorem. Zalecamy, aby zapytać lokalną spalarnię, czy akceptuje ona pieluchy bezchlorowe do spalania. Nie zalecamy jednak samodzielnego palenia pieluszek Muumi Baby, ponieważ spalanie w domu nie osiąga wystarczająco wysokiej temperatury.

Pieluchy Muumi Baby można również wyrzucić do zwykłych odpadów domowych. Niezależnie od tego, jak pozbywasz się pieluch Muumi Baby, możemy zapewnić, że pieluchy Muumi Baby są ekologicznym wyborem spośród innych jednorazowych pieluch. Cykl życia pieluch zaprojektowaliśmy tak, aby jak najmniej obciążać środowisko. Głównym surowcem w pieluchach Muumi Baby jest biodegradowalna celuloza, która jest wytwarzana z fińskich lasów certyfikowanych przez FSC. Zawsze staramy się faworyzować skandynawskich producentów surowców i nie dodajemy do naszych pieluch żadnych zbędnych chemikaliów, takich jak zapachy czy balsamy. Pieluchy są pakowane w biodegradowalne worki, które można ponownie wykorzystać np. jako worki na bioodpady. Pieluszki Muumi Baby są od początku do końca produkowane w Finlandii. Chcemy mieć pewność, że czystą i piękną przyrodą będą mogły cieszyć się przyszłe pokolenia.

× Jak mogę wyrazić opinię na temat pieluch Muumi Baby?

Wszystkie opinie, które otrzymujemy, są dla nas niezwykle ważne. Możesz wyrazić swoją opinię za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziesz tutaj.

PIELUSZKOWE MUUMINKOWE CERTYFIKATY
× Co to jest certyfikat FSC?

Forest Stewardship Council (FSC) to pierwszy na świecie międzynarodowy system certyfikacji lasów promujący świadomą i odpowiedzialną gospodarkę leśną. Certyfikat FSC przyznany pieluchom Muumi Baby to jedna z naszych inwestycji w zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczną i odpowiedzialną gospodarkę leśną.

Podstawowym surowcem we wszystkich pieluchach Muumi Baby jest celuloza z certyfikatem FSC pochodząca z fińskich lasów z certyfikatem FSC. Fińskie leśnictwo nie stosuje chemicznych herbicydów, takich jak glifosat, przeciwko zaroślom, więc celuloza stosowana w naszych pieluchach jest bezpieczna dla Twojego dziecka. Oznacza to, że zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej, w miejsce drzew ściętych sadzi się nowe drzewa. Wybierając pieluszki Muumi Baby, pomagasz chronić naturalną różnorodność lasów na północy.

× Co oznacza Nordic Swan Ecolabel?

Kryteria przyznania Nordic Swan Ecolabel są opracowywane z perspektywy cyklu życia produktu, od wyboru surowców do utylizacji produktu. Nordic Swan Ecolabel oznacza odpowiedzialność środowiskową produktu, uwzględniającą proces produkcji, wykorzystanie produktu i gospodarowanie odpadami. Nordic Swan Ecolabel określa precyzyjne i rygorystyczne kryteria dotyczące tego, z czego pieluchy mogą się składać i co można do nich dodać podczas procesu produkcyjnego. Produkty oznaczone Nordic Swan Ecolabel nie mogą zawierać żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia lub środowiska. Materiały stosowane w pieluchach muszą być również wytwarzane z niską emisją i bez obciążania środowiska. Produkty oznaczone Nordic Swan Ecolabel nie mogą zawierać żadnych zbędnych dodanych substancji chemicznych, takich jak balsamy czy substancje zapachowe.

× Co to jest symbol flagi klucza? Co to znaczy?

Symbol flagi klucza wskazuje, że produkt został w całości wyprodukowany w Finlandii.. Symbol Key Flag to zastrzeżony wspólny znak towarowy stanowiący wiarygodny dowód przydomowości produktu. Pieluchy Muumi Baby są jedynymi fińskimi pieluchami i są produkowane w dwóch fińskich fabrykach pieluszek w Tammisaari i Veikkola.

× Co to jest etykieta alergii?

Fińska Federacja Alergii, Skóry i Astmy przyznaje Znak Alergii pieluchom, które są niezależnie przebadane i bezpieczne. Etykieta Alergii gwarantuje, że produkty są bezpieczne i spełniają rygorystyczne kryteria specyficzne dla produktu. Pieluszki z etykietą alergiczną nie mogą zawierać żadnych substancji zapachowych, nawilżających ani innych substancji, które mogłyby podrażniać lub uczulać skórę. Pieluszki Muumi Baby są oznaczone etykietą Allergy Label i są odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwej skóry, w tym dla skóry z AZS (atopowym zapaleniem skóry).